.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

A különadó léte azon túl, hogy sérti az érdekeiket, továbbra is több ponton megkérdőjelezhető.

A gyógyszergyártóknak és forgalmazóknak csalódást okozott az alkotmánybírósági döntés, amely a gyógyszerlátogatók díjának eltörlése helyett, csupán az idevágó rendelkezés kisebb módosítását tartotta szükségesnek. Az említett cégek a 2007 elején hatályba lépett gyógyszer-gazdaságossági törvény azon passzusát sérelmezték, amely gyógyszerismertető munkatársaik után évi 5-5 millió forint befizetésére kötelezte őket. (Valamivel olcsóbban úszták meg a gyógyászati segédeszközök gyártói és forgalmazói, akikre ugyanez a törvény csupán 1-1 millió forintos befizetési kötelezettséget rótt - ugyanezen okból.)

A törvény deklarált célja a promóció visszaszorítása volt, mert a döntéshozók úgy gondolták ezzel az eszközzel is kordában lehet tartani az egészségpénztár rendre „elszabaduló" gyógyszerkasszáját.

Ez az elmúlt évben nagyjából sikerült is, ám a lapunk által megkérdezett szakértők szerint ebben legkevésbé a fenti címen beszedett, összesen mintegy 6 milliárd forint játszott szerepet. A költségvetés készítői egyébként 10 milliárdos bevétellel számoltak, s nem is tévednek nagyot, ha az érintettek nem fordulnak az Alkotmánybírósághoz. A döntés azonban félévi működés után megszüntetette ezt a bevételi forrást - ám nem végérvényesen. A taláros testület nem a díj kivetését és beszedését kifogásolta, hanem csupán egy elemét, azt, hogy akkor is ki kell fizetni a 12 hónapos részletre szétbontott összeget, ha a gyógyszert ismertető orvos látogató különböző okoknál fogva épp nem dolgozik vagyis, ha beteg, szül, netán szabadságát tölti. A döntés következményeként a törvényt korrigálták - így 2009 február 15-től ismét fizetniük kell a cégeknek.

A fizetési kötelezettség személyenként havonta 416 ezer forint gyógyszerismertetés esetén, a gyógyászati segédeszköz esetében ez az összeg 83 ezer forint. Ám nem ez az egyetlen költség, ami a vállalkozásokat és a munkatársaikat terheli. Az utóbbiak mindegyikét nyilvántartásba kell vetetni például az Egészségbiztosítási Felügyeletnél. Ennek közel 100 ezer forint az ára, de fizetni kell a kiadott igazolványokért, s jó néhány tízezer forintot akkor is, ha módosítják az engedély, illetve nyilvántartás adatait.

Az országban a legfrissebb kimutatás szerint 2054-en foglalkoznak gyógyszer, s további 180-an gyógyászati segédeszköz ismertetéssel. Ám vélhetően nem munkájuk megadóztatása akasztotta el a gyógyszerkassza további hektikus növekedését. A fenti címen beszedett 6 milliárd mellett ebben nyilván szerepet játszott a további, kétféle jogcímen beszedett gyártói adó is.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!

Forrás: Weborvos