2024
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause
cpw2014 3Az Osztrák Klinikai Gyógyszerészeti Társaság (ÖGKP) minden év szeptemberében, Bécsben rendezi meg az Európai kontinens egyik legrangosabb klinikai gyógyszerészeti továbbképzését, a Clinical Pharmacy Week című rendezvényt. Az idén 9 éves, erősen gyakorlat-orientált képzéssorozat egy olyan négynapos intenzív tréninget jelent a klinikum számos területét átfogóan, ahol neves brit és amerikai előadók valós esetek nyomán oktatják a résztvevő, klinikumban dolgozó gyógyszerészeket.
 
Az idei évben a Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központ gyógyszerészei, Dr. Ferdinandy Csilla és Dr. Hlavács Tünde voltak a képzés magyar résztvevői.

A program kezdetén, a rövid ismerkedés során bemutatkoztak a klinikai gyógyszerészekből álló előadók: John Tovar, a perui Ricerca Medical and Clinical Services főigazgatója, Rebecca és Russel Attridge, a Texasi Egyetem oktatói, John Gums professzor, a Floridai Egyetem farmakoterápiás tanszékéről, valamint a londoni Royal Marsden National Health Service Foundation Trust főgyógyszerész-helyettese, Mark Evans.

A kezdő szimpózium témája az osztályos klinikai gyógyszerészek szerepének, feladatainak és lehetőségeinek elemzéséről szólt. Az előadók rámutattak betegellátás azon terápiás „réseire”, ahol szükség van a gyógyszerészi látásmódra, szakértelemre. Minden szimpózium végén fél-egy órás interaktív „workshop” következett, ahol a résztvevők megbeszélték egymás között a tapasztalataikat, hozzászóltak a témához.

A képzés további programja során a következő témák kerültek áttekintésre:

-        A diabetes farmakoterápiája, és a perioperatív antikoaguláns terápia.

-        Mark Evans, a teljes második napot kitöltő onkológiai szemináriuma során bemutatta az új orális daganatellenes készítményeket, a biológiai terápiák kurrens kutatási irányait, továbbá hosszasan elemezte a gyógyszerészek lehetőségeit a daganatos betegek szupportív ellátásában.

-        A további előadások témái voltak a lipid menedzsment, a geriátria speciális kérdései, a hipertenzió gyógyszeres kezelése valamint a fájdalom, agitáció, delírium kezelésének irányelve az intenzív osztályos betegellátásban.

Az előadók különböző feladatokkal és tesztekkel követték nyomon az elhangzottak elsajátítását és értő megismerését.

Összegezve elmondható, hogy a valódi esetfeldolgozásokon alapuló, gyakorlati szemléletű „tananyag”, valamint a rendkívül szuggesztív és magasan kvalifikált előadók együttesen biztosították, hogy a képzés kiemelkedően hasznosnak és élvezetesnek bizonyult.

Dr. Ferdinandy Csilla, Dr. Hlavács Tünde.

A képek a Képtárban itt letölthetők!