.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause
baranya_megyei_korhazA legutóbb megígért határidőre (június 25-ére) megszületett a megállapodás az MSZP és az SZDSZ között az egészségbiztosítás reformjáról, amely egyesíti a szolidaritást és a versenyt. Az új törvény januártól lépne életbe, majd létrejöhetnének az egészségbiztosítási pénztárak.

Mindkét koalíciós párt győzött. Az MSZP is, amely szerint fontos a szolidaritás elve, a nyugodt átmenet és az SZDSZ is, amely a versenyt hangsúlyozza. Így jellemezte Gyurcsány Ferenc kormányfő a biztosítási rendszer átalakításáról szóló kompromisszumos megállapodást. A két párt elnöke és vezető politikusai a hónapok óta folyó vita után ma megállapodtak. Eszerint lesz több-biztosító az egészségügyben.

- Egyetértünk abban, hogy az egységes társadalombiztosítási keret fenntartása mellett jöjjenek létre versengő egészségbiztosítási pénztárak. Ezekben a pénztárakban jelenjen meg a magántőke, fogadjuk el ugyanakkor, hogy a köztulajdon többségben marad ezekben a pénztárakban - mondta Gyurcsány Ferenc.

A tervezett menetrend a következő: 2008 januárjáig elfogadják a szükséges törvényeket, amelyek alapján létrejöhet öt vagy hét egészségbiztosítási pénztár. Ezekben tőkeemeléssel kisebbségi tulajdonrészt szerezhetnek a magánvállalkozások, így az üzleti biztosítók is. Az országos hatáskörű pénztáraknak hat vagy 12 hónapjuk lesz, hogy ügyfeleket toborozzanak. Aki nem választ, azt egy átmeneti időszak után a lakóhelye alapján sorolják be valamelyik pénztárba. Minden biztosítóhoz hozzárendelnek majd ugyanis egy régiót. Mindezzel párhuzamosan várhatóan 2009-től megszűnik az OEP, vagyis az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Kóka János, az SZDSZ elnöke elégedett a kompromisszummal.

- Azt mondtuk, hogy ne a betegek versenyezzenek a rosszabbnál rosszabb minőségű egészségügyi szolgáltatásokért, hanem biztosítók és szolgáltatók versenyezzenek a betegekért. Nagyon jelentős előrelépésnek látjuk a szocialisták oldaláról azt a közös kompromisszumos javaslatot, amit a pártjaink vezető testületei elé viszünk - mondta Kóka János.

Gyurcsány Ferenc kérdésre válaszolva azt mondta: szerinte el fogja tudni fogadtatni a döntést a frakcióval. A végső megállapodást további szakmai egyeztetés után jövő héten írhatják alá. Csakúgy, mint a koalíciós szerződés kiegészítését. Az SZDSZ tíz pontja alapján ugyanis elfogadtak egy reform menetrendet is. Ez érinti egyebek mellett az adózás egyszerűsítését, az oktatásban az esélyegyenlőség növelését, az ügynöktörvényt, a nyugdíjrendszert és az egyház-finanszírozást is.