.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause
korh_patika5Az alábbiakban teljes terjedelemben ismertetjük a MGYK Kórházi tagozatának 2006. május 18.-án keltezett beszámolóját a tagozat 2005 évi tevékenységéről.

MGYK Kórházi Tagozat 2005 évi beszámolója

2006. május 18.

A MGYK Kórházi Tagozatának elnöksége az elmúlt egy esztendőben, illetve értékelésünk időszakában folytatta hagyományosan reá tartozó feladatok megoldását, illetve kereste mindazon lehetőségeket, melyek alapján sajátos érdekképviseleti tevékenységének eleget tud tenni.

A Kamarán belül a Kórházi Tagozat sajátos szakterület érdekképviseletét látja el, ezért munkája során konfliktushelyzetek is kialakulhatnak. Ez természetes helyzet következménye, a nehézséget csupán az jelenti, hogy az érdekkülönbözőségek egy olyan harcot eredményeztek, amely gyakorlatilag rányomta bélyegét a vizsgált időszak közös elemeire.

» Az értékelt időszak időrendi sorrendben első fontos eseménye a Kamara által kezdeményezett és az OEP részéről végrehajtott vizsgálat, amely a kórházak vényforgalmat lebonyolító egységeinek munkáját követte nyomon. Ennek tényanyagát az MGYK elnökségével közösen, továbbá a Kórházszövetség elnökének közreműködésével, 2005 februárjában részletesen megtárgyaltuk. Az álláspontok nem közeledtek, konszenzus kialakításának a lehetősége sem körvonalazódott.

» A megmerevedett álláspontok megszüntetése érdekében a MGYK Kórházi Tagozata, a MGYT Kórházi Gyógyszerészeti Szervezetével és a Kórházi-Klinikai Gyógyszerészi Szakmai Kollégiummal kezdeményezett tárgyalást az intézeti gyógyszertárak vényforgalmat is lebonyolító egységeivel kapcsolatos álláspont és megállapodás kialakításához. A vényforgalmú egységek működésével kapcsolatos javaslatunkat kidolgoztuk, megállapodás tervezetünket aláírásunkkal szignálva 2005 májusában, a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke, dr. Trestyánszky Zoltán által kezdeményezett megbeszélés keretében nyújtottuk át a tárgyaláson részt vevő Hávelné Szatmári Katalin Elnök Asszony, dr. Zalai Károly alelnök és dr. Szegfű Gábor jogi szakértő részére.

Sajnálatos, hogy ennek tárgyalását a Kamara elnöke nem tárta az elnökség elé, így azt szélesebb körben megvitatni sem volt lehetséges.

» Az elmúlt időszak következő eseménye a 2005. szeptember 17-én összehívott Kórházi Tagozati közgyűlés, melynek elnökeként előterjesztettem beszámolómat. Ezt a közgyűlés egyhangúlag elfogadta. Meghívott előadóként dr. Köszegfalvi Edit jogtanácsos, közbeszerzési szakértő, rendezvényünkön az intézeti gyógyszerbeszerzések jogszabályi meghatározottságáról, a közbeszerzési kötelezettséggel kapcsolatos előírásokról és a leltározás jogszerűségéről tartotta meg szakmai ismertetését.

» A 2005-ös év második félévében Szakmai Tagozatunk a Kórházi-Klinikai Gyógyszerészi Szakmai Kollégiummal, a MGYT Kórházi Gyógyszerészeti Szervezetével szoros együttműködésben készítette elő, illetve dolgozta ki az intézeti gyógyszerellátás módosítására vonatkozó javaslatokat.

Ezek a szakmai kollégium programjának részét képezték minisztériumi felkérésre, és a Kamara elnökének küldött meghívókban, pontokban felsoroltan szerepeltek. Emlékeztetőként idézem:

o Az intézeti gyógyszerellátásról szóló 34/2000 (IX.22.) EüM rendelet tervezet véleményezése

o A gyógyszertárak működési, szolgálati és nyilvántartási rendjéről szóló 15/1997. (VI.20.) NM rendelet 2. számú mellékletének (Az intézeti gyógyszertár minimumfeltételei) módosítása

» A vényforgalmú részlegekkel kapcsolatos OEP vizsgálat, illetve a megváltozott jogszabályi környezet, egyértelműen jelezték annak szükségességét, hogy saját védelmünk érekében is az intézeti gyógyszerellátásról szóló 34/2000. (XI.22.) Eü.M. rendelet bizonyos pontjainak módosítása elkerülhetetlenné vált. Sok tevékenység, amely csak kórházi integrációban volt elképzelhető, most kikerült ebből a körből.

Ezt a lépést: „Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló 2005. évi XCV. törvény (Gytv). 2005. júliusában elfogadott, október 30-val hatályba lépett törvényhez kapcsolódóan a szaktárca is elkerülhetetlennek tartja, és több rendelettel egyetemben kérte Kórházi-klinikai Gyógyszerészi Szakmai Kollégiumunk közreműködését, javaslatait ennek módosításában. A Kórházi Tagozat az MGYT Kórházi Gyógyszerészeti Szervezetével és a Kórházi-Klinikai Gyógyszerészi Szakmai Kollégiummal szakterületünket érintő kérdésekben példaértékűen együtt gondolkodik és segíti egymást.

Szakmai tagozatunk munkájának kétségtelenül egyik számszerűsíthető része az intézeti vezető főgyógyszerészi kinevezések véleményezése. Tudatában vagyunk, hogy egy önkormányzati, vagy egyéb tulajdonú egészségügyi létesítmény főgyógyszerészének kinevezése sok tényező függvénye és szavunk sem különösebben döntő egy pályázat elbírálásakor. Mégis nagy eredménynek tartom, hogy a Kamarán belül a pályázati kérelmek véleményezése végre visszakerült a legilletékesebbhez, a Kórházi Tagozathoz. A pályázati anyagok elkészítése, mint a hozzánk érkező anyagok is tanúsítják, nem egyszerű feladat. A pályázat kiírója sokszor vét a kiírás, illetve a kért dokumentáció alakszerűsége és tartalmi elemeinek szabályszerűsége ellen. Ennek megfelelően gyakran szinte lehetetlen elbírálni a benyújtott anyagot. Egy jól szerkesztett pályázat a gyógyszerészi műveltség, felkészültség imázsát is nagyban segíti, jó képet alakít ki a pályázó diplomás szakemberről.

» A Kórházi Tagozat karöltve a MGYT Kórházi Gyógyszerészeti Szervezetével és a Kórházi-Klinikai Gyógyszerészi Szakmai Kollégiummal minden évben közös szakmai megbeszélést, értékelést és jogértelmezéssel kapcsolatos továbbképző jellegű találkozót szervez. Ennek hagyományos helyszíne Vasszécseny, és időpontja az év eleje. Igyekezünk ilyenkor meghívni olyan előadókat, akik továbbképző jellegű tájékoztatásuk után a feltett kérdésekre is választ tudnak adni. Ez a rendezvény olyan kapcsolatok kialakítását is eredményezi, amelyek a későbbiekben jól használhatók a vitás kérdések eldöntéséhez kérhető segítséghez. Ebből jól profitáltunk a kórházi gyógyszerészi szolgáltatás HBCS pontokban való megjelenítése kidolgozásához például. Az ezekkel az előadókkal, illetve a szakterület jó ismerőivel napi kapcsolatot tartunk, és azt tapasztaljuk, hogy nyitottak, együttműködő készségük töretlen.

» A 2006-os év áprilisában szintén Vasszécsenyben üléseztünk. Ennek egyik programját a Kamara elnökének intézeti főgyógyszerészekhez küldött levél megválaszolása képezte. Ezen jelen volt a Kórházszövetség részéről dr. Golub Iván, illetve az EGVE részéről dr. Ari Lajos. Jelenlétük azért kiemelkedő jelentőségű, mert a kórházi gyógyszerészet ehhez a szakterülethez kötődik, a szoros egységben működés elkerülhetetlen.

» A vasszécsenyi fórum szintén fontos programpontja volt a korábbi kérdőívek alapján feldolgozott rendeletmódosítás javaslatok megvitatása, illetve előterjesztése. Emlékeztetőül az alábbiakra vonatkozott:

A 96/2003. (VII.15.) Korm rendeletet módosító 25/2004. (II.16.) Korm. rendelet, a rendelet hatályba lépésekor már működő egészségügyi szolgáltatók működési engedélyének felülvizsgálatát rendelte el, mely felülvizsgálati körben a fekvőbeteg ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók működési engedélyei is felülvizsgálatra kerültek. E felülvizsgálati kör érintette a fekvőbeteg gyógyintézetek intézeti gyógyszertárait.

Tekintettel a közforgalmú és intézeti gyógyszerellátás területén tapasztalható gyógyszerész hiányra a betegellátás folyamatossága érdekében felül kell vizsgálni, és az ellátandó feladatokhoz, progresszivitási szintekhez kell alakítani a minimumfeltételeket.

Olyan megoldást kell keresni, amely mind az intézeti gyógyszertárakban dolgozó intézeti gyógyszerészek, mind a Kórházi-klinikai Gyógyszerészeti Szakmai Kollégium számára megfelelő, ugyanakkor reális és biztosítja azt a szakmaiságot, amely szükséges a fekvőbeteg gyógyintézetekben kezelt betegek magas szintű gyógyszerellátásának biztosításához. Az ÁNTSZ bevonásával megkezdődött a személyi feltételek vizsgálata, egyben felkérték a Kórházi-Klinikai Gyógyszerészi Szakmai Kollégiumot, hogy az előzőekben megjelölt kritériumoknak megfelelően dolgozzon ki javaslatot. Ezt elkészítettük és Hamvas főosztályvezető úr részére szakmai kollégiumunk elnöke az alábbiak szerint továbbította:

„Bízom abban, hogy az említett adatok birtokában és az Ön által említett egyeztető tárgyalások során sikerül olyan megoldást találnunk, mely nem a jelenlegi nem megfelelőséghez igazítja az elvárásokat, hanem sokkal inkább a kor követelményeihez jobban illeszkedő racionalizálást, bizonyos esetekben szigorítást is fog jelenteni (pl. ne csak az ágyszám legyen a létszám megállapítás alapja, vagy csak az a gyógyszertár kapjon engedélyt speciális szaktevékenység végzésére, amelyik mind az alap mind a speciális tevékenység személyi és tárgyi feltételeinek egységesen megfelel.)”

» 2006. március 21-én tagozatunk képviseletében az Egészségügyi Minisztériumban egyeztető megbeszélésen vettem részt az alábbi témakörben:

„A fekvőbeteg gyógyintézetek, illetve gyógyszertárak adomány gyógyszer bevételezésének számviteli szabályaival kapcsolatos egyeztető megbeszélés.”

A fekvőbeteg gyógyintézetek és a gyógyszertárak által adományként, orvosi mintaként, áru formájában adott engedményként történő gyógyszer beszerzés nyilvántartásba vételének és az intézetek ellátás céljára történő gyógyszer kiadásának elszámolására vonatkozóan a Pénzügyminisztérium Számviteli Főosztályának munkatársa a Forgalmi Adók Főosztályával történt egyeztetés alapján adott tájékoztatást a további teendőkről.

» 2006. február 24-én az MGYK Kórházi Tagozatának közgyűlésén az elnöki beszámoló keretében tájékoztattam a közgyűlés résztvevőit az elmúlt időszak fontosabb eseményeiről. Az aktuálisan megoldandó feladataink közül kiemelt témaként szerepelt, a 15/1997 NM rendelet intézeti gyógyszertárak minimumfeltételeit szabályozó fejezetének átdolgozásához kapcsolódó megbeszélés.

Ugyancsak napjaink kiemelt fontosságú feladata a gyógyszerek felhasználásának követése az intézeti gyógyszertártól a betegágyig. Az eddigi tapasztalatokról, és a már működő rendszerekről hallhattunk előadások keretében.

» Ismételten, rendkívüli közgyűlés keretében 2006. április 28-án írásos formába öntöttük és kialakított közös állásfoglalásunkat a vasszécsenyi rendezvényen megvitatott kérdésekről. Az itt készült dokumentációt a Kamara elnökének címezve megküldtük.

Ezzel egy időben határozatot juttatunk el a Kamara elnökének alapszabály módosítás ügyében.

 

A fentiek közel másfél éves munkánkat, erőfeszítéseinket tükrözik. Lehetőségeinkhez képest minden, szakterületünkre, a kórházi gyógyszerészetre vonatkozó problémára igyekeztünk gyorsan, racionálisan és konzekvensen reagálni.

 

Békéscsaba, 2006. május 12.

 

Takács Gézáné

MGYK KT elnök