.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

kgyszDr.Bodó Gabriella - zsűri tag - MGYT-KGYSZ gondolatai

2013. május 10-12 között került megrendezésre Miskolc–Tapolcán a XLVIII. Rozsnyay Mátyás Emlékverseny, amelyre minden évben újra és újra lelkesen jelentkeznek a fiatal gyógyszerészek. Ebben az évben 22 gyógyszerész indult és ebből 9 kórházi gyógyszerészként dolgozik az ország különböző kórházaiban és klinikáin. Ez azon rendezvények sorába tartozik, amelyen büszkén vesznek részt nem csak a versenyzők, hanem a zsűri tagjai, szurkoló kollégák, felkészítő oktatók és a hallgatóság.

A rendezvény remekül megszervezett programokkal hozzájárult új ismertségek, barátságok kezdetéhez, ahol a résztvevők szakmailag tanulhattak egymástól és az itt szerzett kapcsolatok jó alapul szolgálnak a későbbi munkájuk során. Ezen a hétvégén a szikrázó napsütés és jó idő sem vette el a résztvevők kedvét attól, hogy minden előadást végig hallgassanak. Minden előadásból az alkotás öröme, a szakma szeretete és a szakma iránti alázat áradt.
A kórházi gyógyszerész kollégák igyekeztek bemutatni, hogy milyen jelentős gondokkal küzd az egészségügy a betegellátás területén, milyen nagy problémát jelent a multidrug rezisztens baktériumok megjelenése, mi a baktériumok megjelenésének genetikai háttere, és milyen megoldásokat javasolnak ők, mint klinikai és kórházi gyógyszerészek. Ugyan csak nagy gond a gyógyszereknek infúziókkal, más hatóanyagot tartalmazó gyógyszerekkel történő nem megfelelő elegyíthetősége. Bizonyos gyógyszer csoportoknál pl. citosztatikumok, már eljutottunk odáig, hogy figyelünk arra, hogy mit mivel és hogyan oldunk, hígítunk, de a többi gyógyszer csoportra nem minden esetben fektetünk ekkora hangsúlyt.  Több kolléga beszélt a betegek tápláltsági állapotáról, a tápláltsági állapot felméréséről, a tápláltsági állapot és az életminőség összefüggéseiről és a gyógyszerészi gondozás jelentőségéről. A gyógyszerészi gondozás egyre nagyobb jelentőséggel bír, de nem csak a közforgalmú gyógyszertárakban, hanem az intézetekben is.
A gyógyszerészi történet élőadásokat ámulattal hallgatta mindenki, ahol hallhattuk, hogy milyen jelentős értékek rejlenek egy-egy bemutatott gyógyszertár, egy-egy régi könyv (FONO I.) mögött.
Az ilyen témájú előadások után újra és újra arról beszélt mindenki, hogy miért is jó gyógyszerésznek lenni, és a részvevő fiatal gyógyszerészek mindegyike méltán büszke arra, hogy „rozsnyaisnak” mondhatja magát.

Köszönet a kórházi gyógyszerész kollégáknak a versenyen elért helyezésekért és a részvételért.

Dr. Bodó Gabriella
zsűri tag - MGYT-KGYSZ