2024
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

nizza_2(Franciaország, Nizza 2010. március 24-26)

Csaknem 50 ország 3000 résztvevőjével zajlott le a kongresszus, melynek témája „a fejlődő kórházi gyógyszerészi beteggondozás” - köré csoportosultak az előadások. Gyógyszerészek érkeztek nemcsak Európából, hanem az Egyesült Államokból, Jordániából, Libanonból, Japánból és Ausztráliából is.

Plenáris előadásokon és szemináriumokon vehettünk részt. Kiemelt téma a klinikai vizsgálatok és azokban való gyógyszerészi szerepvállalás volt. Az egyik  előadást M. Eschenmoser svájci gyógyszerész-jogász tartott, aki klinikai vizsgálatokkal foglalkozik. Sok hasznos információt kaptunk, hogyan kell egy klinikai vizsgálatot átnézni, mielőtt abban felelőséggel szerepet vállalunk. Milyen buktatók találhatók benne, mire kell figyelnünk. Mivel a következő KGYSZ kongresszus egyik témája is ez lesz, különösen hasznos volt ez az előadás.
Gyógyszerhamisításról, a gyógyszerek eredetiségének vizsgálati módszereiről hallottunk előadást, ami a tavalyi KGYSZ kongresszuson Egerben, egy egész napos előadás sorozat volt.
„Seamless Pharmaceutical Care” (ennek fordítása kicsit nehéz egy szóval, talán illeszkedő gondozás) probléma körét ismertették, mely arról szól, hogy a beteg felvétele a kórházba, az ott tartózkodása, majd elbocsájtása között történik a legtöbb gyógyszerelési hiba, hiszen más és más orvossal, gyógyszerésszel találkozik. A különböző egészségügyi ellátó szektorok közötti jobb információ áramlással ezek elkerülhetőek lehetnek. Vannak példák, hogy a kórházi gyógyszerészek információval látják el a közforgalomban dolgozó kollegákat a beteg gyógyszerelésével kapcsolatban, de a legtöbb országban ez még nem működik, foglalkozni viszont kell vele, mivel így növelhető a beteg biztonság.
A záró plenáris előadás a 2009/2010-s pandémiáról szólt, melyről részletesen olvashattunk a Gyógyszerészet folyóiratban is nem rég. Talán egyetlen elgondolkoztató dia volt, melyen az látszott, hogy a magas átoltottság ellenére, hazánkban történt a legtöbb haláleset lakosságszámra vetítve.
Sok téma visszaköszönt, amivel a KGYSZ is foglalkozik, így nem éreztük, hogy távol lennénk az európai gyógyszerészettől.
A kiállításon sokféle unit dose rendszert, infúziós oldat készítő rendszert és szoftver volt kiállítva, melyeket áruk miatt egyelőre magyar kórházakban nem nagyon láthatunk, de reméljük egyszer ebben is utolérjük Európát!

Szűcs Attila, Országos Onkológiai Intézet