A Richter Gedeon Nyrt. gyógyszeripari vállalat lévén különösen magas szellemi hozzáadott értékű termékeket állít elő. A közép-kelet-európai régió, egyben Magyarország vállalatai közül a Richter költ legtöbbet kutatás-fejlesztésre, átlagosan árbevétele 10%-át. Sikereinek titka többek között, hogy 1901-es alapítása óta épít a magyar szellemi erőre, a generációk alatt felhalmozott szaktudásra. Éppen ezért stratégiájának kiemelt eleme a hazai természettudományos oktatás támogatása, a tehetséges fiatalok megtartása Magyarországon és a Társaságnál egyaránt. Emellett a kutatás-fejlesztésben is nagy hangsúlyt helyez az ipari és az egyetemi szféra együttműködésére.
A Richter a Debreceni Egyetemmel – miként a hazai természettudományos oktatásban résztvevő intézetekkel és kutatóhelyekkel – hosszú idő óta ápol szoros kapcsolatot. Számos tudományos és oktatási területen köttetett sikeres együttműködés jellemzi a Debreceni Egyetem és a Richter kapcsolatát, amelyet 2008-ban újabb, tudományos és pályázati célú, valamint PhD képzésre vonatkozó megállapodásokkal gyarapít.
„Örömmel fogadtuk a Richter Gedeon kezdeményezését az együttműködések további erősítésére és kiterjesztésére. Az együttműködés eredményeképpen tovább erősödhet többek között a gyakorlatorientált oktatás, valamint a piac számára valóban releváns kutatások végzése is, mely területen a Debreceni Egyetem kimagasló eredményeinek köszönhetően nemzetközi viszonylatban is már régóta ismert és elismert”- mondta a Debreceni Egyetem rektora, Dr. Fésüs László. A kutatási tevékenység elismertségét, gyakorlati alkalmazhatóságát jelzi az elnyert K+F pályázati bevételek folyamatos növekedése is. Az Egyetem Molekuláris Medicina Kutatóközpontja az Európai Unió Kiválósági Központjaként működik, a Klinikai Genomika Központ a hazai humángenom kutatások vezető intézménye. A Genomnanotech Tudásközpont kapcsán a Debreceni Egyetem összefogott a gazdasági szféra szereplőivel megteremtve a piaci igényeket is kiszolgáló kutatást, lehetővé téve az eredmények gyors társadalmi hasznosulását. Az Egyetem 12 milliárd forintos beruházással megvalósította az I. Nemzeti Fejlesztési Terv legnagyobb egészségügyi beruházását az Auguszta programot, a program célkitűzésének megfelelően a legmagasabb szintű, teljes körű ellátást nyújtva a régió szív- és érrendszeri valamint a daganatos betegeinek.
„Egy szakmai szereplő külső támogatása mindig fontos hozzájárulást jelent, mert ennek köszönhetően - a színvonal emelkedése mellett - a tudományos munka találkozhat a piaci és társadalmi igényekkel”- magyarázta Dr. Fésüs László akadémikus, rektor. „Az együttműködés fontos lépést jelent a Pharmapolis gyógyszeripari klaszter program megvalósításában is, melyet Debrecen városa és a Debreceni Egyetem, a gyógyszeripari szereplőkkel együttműködve, a közelmúltban indított el.”
A Debreceni Egyetem és a Richter tudományos és pályázati célú együttműködése
A Debreceni Egyetem és a Richter megállapodnak, hogy a közös érdeklődésükbe tartozó tudományos területekre vonatkozó projektek megvalósítása érdekében együttesen pályáznak az állam, illetve az Európai Unió és más hazai vagy nemzetközi szervezetek, illetve szervek által kiírt pályázatokra.
Az Egyetem Tudás- és Technológia Transzfer Irodája (DE TTI) időközönként beszámol az egyetem kutatási irányairól és eredményeiről, s amennyiben azokat a Richter tudományos és gazdasági szempontból egyaránt érdemesnek ítéli, további konkrét együttműködések jöhetnek létre.
Az egyetem és a Richter közös szándéka, hogy az Észak-alföldi régió szereplői részére – különösen területfejlesztés és rendezés, infrastruktúra létesítés, humán erőforrás fejlesztés (munkahelyteremtés), továbbá kutatás-fejlesztés céljából – kiírt nemzetközi, illetve uniós pályázati forrásokra – különösen a PÓLUS program keretében elérhető anyagi eszközöket – Debrecen Város Önkormányzatával együttműködésben pályáznak.
A Richter vállalja, hogy a Debreceni Egyetem részére az együttműködési megállapodás öt éves határozott időtartama alatt rendszeres anyagi támogatást biztosít.
„Richter Gedeon PhD ösztöndíj” a Debreceni Egyetemen
A Richter mint a magasan kvalifikált gyógyszeripari kutatás és fejlesztés iránt érdeklődő fiatal szakemberek képzése és alkalmazása iránt elkötelezett cég és a Debreceni Egyetem, mint a jövő szakemberei magas szintű elméleti képzésének és gyakorlati jártasságának egyaránt kiemelt jelentőséget tulajdonító felsőoktatási intézmény, az élettudományi oktatás területén folyó PhD képzés elősegítése érdekében együttműködési megállapodást kötnek.
A Richter vállalja, hogy tájékoztatja az egyetemet az egyes tudományos területekre eső szakemberigény százalékos megoszlásáról. Az egyetem az igényeknek megfelelően, a feltételek közös kialakítását követően a gyógyszeripari tevékenységéhez kapcsolódó szakképzést indít.
A Richter – az élettudományi kutatás és oktatás elősegítéséért – évente három fő PhD hallgató támogatása céljából a 2008/2009-es tanévtől kezdődő egyszeri három év határozott időtartamra PhD ösztöndíj létesítésére és fedezetének biztosításra kötelezettséget vállal.
Az egyetem vállalja, hogy az ösztöndíjas hallgatók tudományos előmenetelét a képzés teljes időtartama alatt figyelemmel kíséri. Biztosítja a kutatási feltételeket, beleértve a kutatási téma irányítását. A Richter vállalja, hogy – amennyiben az ösztöndíjas kutatási témája a gyógyszercégnél végzett tevékenységhez kapcsolható – lehetőség szerint gyakorlati képzést nyújt a Társaság székhelyén.
A Richter Gedeon PhD ösztöndíj hatékonyan kapcsolódik a Debreceni Egyetem méltán elismert tehetséggondozó programjához, és hozzájárul a tehetséges fiatalok szakmai pályán való elindításához. Ez olyan segítséget jelent számukra, mely alapvető fontosságú ahhoz, hogy releváns kutatásokban vehessenek részt és már pályájuk elején jelentős szakmai eredményeket érhessenek el.
A Debreceni Egyetem rektora, Dr. Fésüs László akadémikus szerint ugyan még mindig szükség van az ilyen példaértékű együttműködések számának növelésére, a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a vállalati szféra is kezdi felismerni a tudományos képzés segítésének fontosságát.
További információk:
Beke Zsuzsa
kormányzati kapcsolatok és pr vezető
Richter Gedeon Nyrt.
(1) 431-4888
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Dr. Fuxreiter Margit
stratégiai igazgatóhelyettes
DE OEC
(30) 303-4315
(52) 319-818
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Forrás: Richter