minden kedves kollégának
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

eahp2

 

 

 

 

 

 

Farmakoepidemiológia: Módszertan és eszközök.

Az Európai Kórházi Gyógyszerészek Szövetsége (EAHP) idén szeptember 12-14 között Prágában rendezte meg az Academy Seminar továbbképzését.

A téma ezúttal a farmakoepidemiológia volt, amely terület kiváló lehetőséget kínál a tudományos kutatómunka iránt érdeklődő kórházi gyógyszerészek számára.

Ezt felismerve a szervezet tudományos szervező bizottsága olyan elismert szakembereket kért fel a módszertan részletes bemutatására, akik vezető farmakoepidemiológusként már hosszú évek óta publikálnak tekintélyes nemzetközi folyóiratokban. Eddigi vizsgálataik ígéretes módszernek bizonyultak a gyógyszeres terápia hosszú távú kimenetének értékelésében, különös tekintettel a nemkívánatos hatások adott populációra vonatkozó jelentőségének megítélésében.

Gyimesi Nora Horvath Laszlo Takacs GaborA rendezvényen a KGYSZ-t három fő képviselte (Gyimesi Nóra, Horváth László, Takács Gábor), akik számos különböző metodikát ismerhettek meg:

-Kohorsz, eset-kontroll és keresztmetszeti vizsgálatok tervezése
-EU farmakoepidemiológiai adatbázisok bemutatása
-Tudományos közlemények kritikus értékelése
- Az epidemiológiai kutatások eredményeit befolyásoló torzító és zavaró tényezők felismerése
-Szisztematikus irodalomkutatás és meta-analízis alkalmazása a mellékhatások rizikójának populációs szinten történő becslésére
-EU gyógyszerutilizációs adatforrások megismerése.

Az előadásokat workshop jellegű kiscsoportos munka követte, ahol minden résztvevő, saját számítógépén, a gyakorlatban is megismerhette a bemutatott metodikákat. A Cochrane Revman® szoftver segítségével bepillantást nyerhettünk a meta-analízis készítésének folyamatába, gyógyszerfelhasználási és epidemiológiai adatbázisok megismerésével adott országra jellemző expozícióra vonatkozó adatokat gyűjtöttünk, majd a két módszer eredményeinek kombinálásával a vizsgált populációra vonatkozó kockázatot becsültük meg számszerűen.

A feszített munka mellett a szervezők gondoskodtak a kikapcsolódásról is. Péntek este egy, a prágai várnegyedben levő sörfőzdébe szerveztek vacsorát, ahol hagyományos cseh ételeket és söröket szolgáltak fel, sőt bepillantást nyerhettünk a serfőzés technológiai folyamataiba is egy rövid idegenvezetés keretében. Elutazás előtt vendéglátóink még egy városnéző sétát is szerveztek, ahol Prága legnevezetesebb látnivalóit, a történelmi belvárost és a várnegyedet mutatták meg a lelkes látogatóknak.

Összességében egy professzionálisan szervezett, szakmailag rendkívül inspiráló és felejthetetlen közösségi programokkal tarkított rendezvényen vehettünk részt, amely megítélésünk szerint nagyban segíti a további oktató- és kutatómunkánkat. Az itt elhangzott komplex ismeretanyagot a közeljövőben pontszerző továbbképzés keretében szeretnénk minden érdeklődő kolléga számára bemutatni.

A képek a Képtárban itt letölthetők!