.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

kromoszomaA jogszabályok szerint szintetikus hatóanyagot az étrendkiegészítők nem tartalmazhatnak.
Megdöbbentő eredményre jutottak a szakemberek nemrég a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán. Ötvenhárom olyan terméket találtak, amelyet potencianövelőként, vagy ilyen hatást sejtetve kínáltak. Megállapították, hogy közülük 25 termék illegálisan került a hazai piacra, azokat ugyanis nem jelentették be az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnél (OÉTI).


Kémiai vizsgálatnak tíz étrend-kiegészítőt vetettek alá. Közülük hatban szintetikus gyógyszerhatóanyagot találtak, noha a jogszabályok szerint ilyet az étrendkiegészítők nem tartalmazhatnak. Tehát ez hamisításnak minősül -szögezték le a szakemberek. További két termékben mutattak ki a csomagoláson fel nem tüntetett koffeint, illetve johimbin nevű szert, ez utóbbi korábban gyógyszerként volt forgalomban Magyarországon, de ma már nem használják. Tehát a tízből mindössze két olyan készítmény akadt, amely feltehetőleg a csomagolásán feltüntetett összetevőket tartalmazta.

- Rendkívül veszélyes lehet ezeknek a készítményeknek az alkalmazása - közölte Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke, a vizsgálat eredményeit közzétevő Gyógyszerészet című szakmai folyóirat felelős szerkesztője. Mint mondta: a potenciazavar gyakran szív-érrendszeri betegségek mellett jelentkezik. Tehát feltételezhető, hogy a fogyasztók jelentős része szed valamilyen keringésre ható gyógyszert. Csakhogy a vizsgált étrend-kiegészítők is keringésre ható gyógyszerhatóanyagot tartalmaznak, így a készítmények együttes, orvosi felügyelet nélküli alkalmazása kiszámíthatatlan és kontrollálhatatlan következményekkel járhat.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!
Forrás: Weborvos