galyatetoKórházi Gyógyszerészi Szimpózium, Gyalyatető 2007. október 4-6. Részletes beszámoló

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Kórházi Gyógyszerészeti Szervezete 2007. október 4-6-án Galyatetőn tartotta a hagyományosan kétévente megrendezésre kerülő szimpóziumát. A szimpózium mottója a „Gondok, tendenciák az infektológiában” volt.

Megnyitó ünnepség

Amint azt megnyitó beszédében Dr. Higyisán Ilona a KGYSZ elnöke elmondta az elmúlt években Heves megye több alkalommal is helyt adott a kórházi gyógyszerészek tudományos és szakmapolitikai rendezvényeinek. Kétszer volt szimpózium Mátraházán, tavaly a XV. Jubileumi Kongresszus Egerben került megrendezésre, most pedig Galyatető csodálatos környezete biztosít ideális feltételeket a soros rendezvénynek.

Amíg a kongresszusok feladata mindig a kórházi gyógyszerészi szakmát leginkább érintő aktuális kérdések megvitatása, addig a közti években megrendezésre kerülő szimpóziumok alkalmával egy-egy terápiás területet próbálnak a résztvevő kollégák kellő szakmai mélységében kielemezni. Jelen szimpózium fő témájaként az infektológia szakterülete - a diagnosztikától, az antibiotikum választás szempontjainak elemzéséig - került kiválasztásra.

Megnyitó beszédét követően elnök Asszony külön köszöntötte Dr. Botz Lajost az MGYT főtitkárát, Takács Gézáné Dr. személyében az MGYK Kórházi Tagozat elnökét, Dr. Trestyánszky Zoltánt a Kórházi-Klinikai Gyógyszerészeti Szakmai Kollégium elnökét, Prof. Dr. Ludwig Endrét az Infektológiai Szakmai Kollégium elnökét, Dr. Soós Gyöngyvért az MGYT oktatásért, továbbképzésekért felelős főtitkár helyettesét úgy is mint a szimpózium Tudományos Bizottságának elnökét, Dr. Szabó Csongort a Szervező Bizottság elnökét és végezetül, megkülönböztetett tisztelettel köszöntötte a rendezvény előadóit, a szimpózium támogatóit, illetve a szimpózium minden résztvevőjét, eredményes munkát és kellemes időtöltést kívánva az elkövetkező napokra.

Dr. Botz Lajos üdvözlő szavaiban kitért arra, hogy az MGYT legnagyobb szervezetének rendezvényei nem csak tudományos szempontból, hanem látogatottságuk szempontjából is kiemelkedők, mely eredmény a jó téma- és helyszínválasztásoknak, valamint a szakmai összetartozásnak köszönhető. Ezt követően Dr Soós Gyöngyvér röviden felvázolta a szimpózium szakmai programját, majd Dr. Konkoly Thege Marianna és Prof. Dr. Ludwig Endre plenáris előadásaival megkezdődött a tudományos program.

A kongresszus tudományos programjának rövid ismertetése

Ez évi szimpóziumunk témája a kórházi gyógyszerellátás legtöbb diszciplínát érintő probléma körének, a fertőzések kezelésének kérdése volt.

A programot immár hagyományosan, az ünnepélyes megnyitást megelőzően kiscsoportos interaktív foglalkozásokkal, szakmai tréningekkel kezdtük. Ezek témái az „Antibiotikum választás előkezelt betegeknél”, illetve „A szepszis kezelésének immunológiai és dietétikai támogatási lehetőségei” voltak, és ennek megfelelően szervesen kapcsolódtak a szimpózium további programjához.. A tréningen résztvevők létszámát 30 főben maximáltuk, a részvétel lehetőségét a résztvevők tökéletesen kimerítették, mivel mindkét terem zsúfolásig megtelt a nevezett témák iránt érdeklődőkkel.

A szimpózium programját hivatalosan két plenáris előadással indítottuk, amely az örökzöld témánk újabb kihívásait, a bakteriális rezisztencia mechanizmusokat és a problematikus baktériumokat - MRSA, ESBL törzsek - foglalták össze, érzékeltetve a fertőzés témájának napjainkban is rendkívüli fontosságát.

Az általános helyzetkép felvázolása után a tudományos programot a továbbiakban három blokkra bontva bonyolítottuk.

Az elsőben a fertőzéseknek azon jellegzetes csoportját tárgyaltuk, amelyeket a betegek a közösségben szereznek, és emiatt kerül sor kórházi ápolásukra. E témakörben foglalkoztunk a pneumónia, a cholecystisis, az acut pancreatitis, hepatitisek és a bőrfertőzések kezelésének aktuális kérdéseivel..

A következő blokk témája a nosocomialis fertőzések kérdésköre volt; amelyet két jól elhatárolható területre bontottunk: beszéltünk a malignus hematológiai betegségekhez társuló-, valamint a sebészeti betegek kórházban szerzett fertőzéseinek jellegzetességeiről. A gyakorló kórházi/klinikai gyógyszerész szempontjából különösen érdekes és hasznos volt, hogy a nosocomialis fertőzések sajátos gyógyszerészeti forrásaként a kórházi gyógyszerosztó dobozok higiénés állapotával, illetve a nyílt rendszerű infúziós technikák problémáival kapcsolatosan is elhangzottak előadások.

A harmadik blokkban a STI-s (Szexuális úton Terjedő Infekciók), mint látens fertőzések reprodukciós következményeit foglaltuk össze.

Valamennyi témában a felkért előadók által tartott referátumokhoz kollegáink egyéni tapasztalatokat összefoglaló előadásai csatlakoztak. Köszönhetően az élénk érdeklődésnek, az előadásokat követő megbeszéléseken is rendkívül érdekes kérdések, illetve tanulságos válaszok hangzottak el, melyek jelentősen elősegítették az egyes összefüggések vagy problémák mélyrehatóbb megismerését.

Az antimikróbiális kemoterápia mellett egy villanásra (két referátum erejéig) helyet kapott a daganatkezelés is. A taxoterek és a taxánok összehasonlító elemzésére, illetőleg egy - a korábbinál előnyösebb tulajdonságú - platina származék, az oxaliplatin új formulációjának bemutatására került sor.

A fő témától független, de napjainkban rendkívül égető kérdéskört, a generikus helyettesítés kórházi problémáit, illetőleg a helyettesíthetetlen biosimilar követő gyógyszerek fejlesztésének és alkalmazásának klinikai farmakológiai elveit tárgyaló kerek-asztal megbeszélés rendkívüli aktivitása igazolta témaválasztásunk jogosságát.

A záró ülés keretében került sor az Aesculap Alapítvány (Semmelweis Egyetem GYTK) 2007. évi kutatási díjának ünnepélyes átadására, amelyet ebben az évben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertárának vezetője, Dr. Zelkó Romána vehetett át Prof. Dr. Mátyus Péter kuratóriumi elnöktől. A szimpózium tudományos programját a díjazott kolleginánk kutatási területét és kutatási eredményeit bemutató előadása zárta.

A szimpózium zárására alkalmat adott az MGYK Kórházi Tagozata elnökének egy gyors helyzetismertetésre, illetve egy rövid tájékozató hangzott el a közelmúltban megjelent miniszteri rendelet kórházi gyógyszerészetet érintő passzusaival kapcsolatban, majd ezt követően került sor a rendezvény szakmai gyorsértékelésére.

Az előadásokat övező élénk érdeklődés arra utalt, hogy a szimpózium szakmailag igen sikeres volt. Ezt néhány számszerű adat is megerősíti: a szimpózium regisztrált résztvevőinek száma meghaladta a 260-at, a verbális előadások száma - a két szakmai tréning előadásaival együtt - 29 volt, a rendezvény sikeres lebonyolítását 22 (részben kiállító) cég támogatta.

Zárszavában Dr. Soós Gyöngyvér - mint a Tudományos Bizottság elnöke - reményét fejezte ki, hogy a szakmai program igényes összeállításával és megvalósításával a szimpózium kitűzött célját maradéktalanul teljesítette, és a résztvevő kollégák hasznos információkkal gazdagodva térhetnek haza.

Társasági program

A nyitó napi Fogadásra a Hunguest Grand Hotel Galya Kongresszusi termében került sor. A finom ételek és italok mellett a jó hangulatról az „Abrakazabra” együttes gondoskodott.

A szimpózium záró vacsorája szintén a Kongresszusi teremben került lebonyolításra, ahol az ízletes és látványos fogások között gyorsított borszakértői képzésben részesültünk, majd a desszert ráadásaként a Vivat Bacchus énekegyüttes vidám műsorát élvezhettük. Ezt követően - jelentős stílusváltással - hajnalig tartó disco zenére próbáltunk megszabadulni a vacsorával bevitt többlet kalóriáktól.

A szimpózium szervezői remélik, hogy a szakmai és a társasági programokon egyaránt mindenki jól érezte magát, és a jövő évi Kórházi Gyógyszerészi Kongresszuson – melynek áprilisban Pécs lesz a helyszíne – hasonló vagy még nagyobb részvétel mellett, újból találkozhatunk.

Dr. Soós Gyöngyvér és Dr. Szabó Csongor