A mai tárgyaláson sem történt elmozdulás: a miniszter 4,5 milliárdot ajánl az egészségügyi intézmények 25,5 milliárdos igényével szemben.
Három órán keresztül tartott a tárgyalás, ám megegyezni kedd estig sem sikerült a feleknek. A járóbeteg szakellátókat, az egyetemi klinikákat, valamint a kórházak szervezeteit képviselők nem engedtek korábbi követelésükből: az egészségügyi rendszer biztonságos működéséhez 25,5 milliárd forintra van szükségük az év hátralevő három hónapjában. Ezzel szemben Székely Tamás egészségügyi miniszter változatlanul 4,5 milliárdot ajánlott fel.
Mivel a szükséges többletforrás nagyságában nem sikerült megegyezni, egyelőre változatlan marad az egészségügyi intézmények finanszírozása. Vagyis októberben még mindenképp fennmarad a 70 százalékos fix, s 30 százalékos lebegő értékű elszámolási technika. Az az eljárás, amely lényegében padlóra küldte azt az évtizedes gyakorlatot, amelyben ismeretlen volt a betegeket hónapokkal későbbre soroló várólisták rendszere.
A delegáltak több mint 40 milliárdos csomaggal érkeztek. Kérték többek között a zárolt 13,5 milliárd felszabadítását, az áfa emelésből következő 3, valamint a 4 százalékos inflációból következő 5 milliárdos többletkiadásuk ellentételezését, de számba vették azt a 15 milliárdot is, amely a tavalyi béremelés áthúzódó hatása miatt jelent többletkiadást az intézményeknek.
A szolgáltatók képviselői közölték: nem tesznek javaslatot az egészségügyi ellátórendszer új struktúrájára, az ellátandó betegek számának csökkentésére, mint ahogy arra sem, elegendő pénz hiján – a gyermekeket, a sürgősségi, az onkológiai valamint a traumatológiai eseteket leszámítva – kit gyógyítsanak meg előbb, s kit soroljanak későbbre. Mint azt Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség és Csiba Gábor a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnökei rögtönzött sajtótájékoztatójukon kifejtették: a fentiek a szakminisztérium kompetenciájába tartoznak.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!
Forrás: Weborvos