2024
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

KerekesszékAz Egészségügyi Minisztérium közleménye - Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és az Egészségügyi Minisztérium olyan változtatási koncepciót dolgozott ki, amely hatékonyabbá teszi a források felhasználását, amikor a gazdasági válság valamennyi területen nagyobb takarékosságot követel, és egyúttal lehetővé teszi a betegellátás minőségének érezhető javulását is. Az átalakításra két lépcsőben: 2009 augusztusában, valamint 2010. január 1-jétől kerül sor.

A több mint egy évtizede jórészt változatlan gyógyászati segédeszköz-ellátási rendszer átalakítására azért van szükség, mert a jelenlegi rendszer szakmai és pénzügyi szempontból nem hatékony, a betegek érdekeit nem minden esetben szolgálja optimálisan. A technológiai fejlődés következtében a piacon megjelenő korszerű termékekhez képest a jelenlegi támogatotti kör egyes eszközei elavultnak tekinthetők, vagy nem eredményezik azt a maximális egészségnyereséget a betegeknek, melyet még bevezetéskor jelentettek. Más eszközökhöz az árukhoz képest minimális támogatást nyújtottunk, ami az egyes betegeknek nagyon kevés segítséget jelentett, más betegcsoportok számára viszont csökkentette a felhasználható forrást.

Ezért az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és az Egészségügyi Minisztérium olyan változtatási koncepciót dolgozott ki, amely hatékonyabbá teszi a források felhasználását, amikor a gazdasági válság valamennyi területen nagyobb takarékosságot követel, és egyúttal lehetővé teszi a betegellátás minőségének érezhető javulását is. Az átalakításra két lépcsőben: 2009 augusztusában, valamint 2010. január 1-jétől kerül sor. Az átalakítás során természetesen elsődlegesen a betegek érdekeit tartottuk szem előtt, hogy 2010-től kezdve a jelenleginél érezhetően jobb minőségű gyógyászati segédeszköz-ellátást tudjunk biztosítani. Az intézkedéscsomag a gazdasági válság ellenére az indokolt esetekben támogatásnövelő intézkedéseket is tartalmaz (magasabb támogatási kulcsokat, gyakoribb rendelhetőséget, nagyobb felírható mennyiséget, vagy szélesebb felírási jogokat). Az átalakítás során ügyeltünk arra is, hogy a betegek számára minőségi eszközöket és szakmai szolgáltatásokat biztosító tisztességesen működő kis- és középvállalkozások már augusztustól a korábbinál kiszámíthatóbb és áttekinthetőbb piaci viszonyok között tevékenykedhessenek.

Fontos azonban kiemelni, azt a tényt, hogy a gyógyászati segédeszköz kasszában tavalyi évhez képest 600 millió forinttal több felhasználható forrás áll rendelkezésre és még további 2-2,5 milliárd forintot fogunk ráfordítani.

Kétlépcsős változtatás

A rendeletmódosítás által áttekinthetőbbé válik a támogatási rendszer. A támogatási kulcsok egységesen 50, 70, 80 és 90 %osak lesznek, emellett bevezetünk egy új, 98 %-os kulcsot, amely a korábbi 100%-kal támogatott eszközök jelentős részére vonatkozik. Ez utóbbi esetben - például a nagyértékű végtagprotéziseknél, mopedeknél – azonban a beteg által fizetendő térítési díj legfeljebb 5.000 Ft lesz, ennek célja a kiemelt támogatású eszközökkel ellátott betegek terheinek mérséklése. Számos nagyértékű eszközt azonban nem évente, hanem 6-8 évente kell cserélni, így csupán 6-8 évente kell az 5000 forintos maximált térítési díjat megfizetni.

A szakmai érvek, a betegszervezetek, forgalmazók által tett észrevételek, valamint az eszközök használata során megszerzett gyakorlati tapasztalatok alapján pontosítjuk egyes eszközök rendelhetőségi feltételeit, valamint az ésszerű felhasználás érdekében több eszközcsoport esetében módosul a kihordási idő, illetve a kihordási időre felírható mennyiség. Ilyen például a súlyos mozgásfogyatékosok által használt mopedek, motorkerékpárok termékcsoport esetében a kihordási idő csökkentése 10 évről 8 évre. A legsúlyosabb helyzetben lévő négy végtag bénultak közlekedését biztosító elektromos motorral meghajtott, joystick-irányítású kerekesszékek esetében a kihordási idő szintén 10 évről 8 évre módosul, a támogatási mérték a korábbi 85%-os kulcs megszűnésével 90%-os mértékűre emelkedik. A felnőttek számára rendelhető digitális hallókészülékek kihordási ideje 7 évről 6 évre csökken. A kihordási idő csökkentésével a betegek rövidebb időnként juthatnak korszerű, új eszközhöz, így is javítva ellátásuk minőségét.

Második lépcsőben, 2010. január 1-jétől kerül sor azokra a változásokra, amelyek az egész GYSE-ellátási rendszert helyezik új alapokra. Ekkor indul a nagy értékű, tartós használati eszközök kötelező kölcsönzési rendszere, ekkorra válhat lehetővé a beteg számára maximális rugalmasságot biztosító keretösszegű támogatás bevezetése a sztómaterápiás eszközöknél és az inkontinenciaeszközöknél, valamint az egyszerűsített eszközfelírás a parókák, emlőprotézisek és szemüveglencsék esetében. 2010. január 1-jétől az OEP komplex szolgáltatáscsomagot vásárol nagy értékű eszközök esetében, amibe beletartozik ezen eszközök garanciális javítása és cseréje is, illetve a jelenleginél sokkal erőteljesebb feltételekhez kötjük a gyógyászati segédeszközök tb-támogatással történő forgalmazását, valamint egyedi méretvétel alapján történő gyártását. A szolgáltatáscsomag vásárlás a beteg szempontjából azt jelenti, hogy a beteg külön vényfelírás nélkül teljes körű garanciát élvez az eszközkihordási idő alatt, ami kiterjed az eszköz rendeltetésszerű használata során fellépő hibák javítására és az eszköz cseréjére. A beteg kezelőorvosa mentesül a javítás vényen történő megrendelése alól. A jövő év elejétől kívánjuk bevezetni a gyógyszerek kapcsán már bevált közgyógykeretet a 6 hónapnál rövidebb kihordási idejű gyógyászati segédeszközökre.

Együttműködés és kompromisszumkeresés

A GYSE-ellátási és támogatási rendszer átalakításának szakmai koncepcióját az OEP 2009 februárjában készítette el, amit az azóta eltelt időszakban rendkívül sok szakmai, piaci és egészségpolitikai fórumon vitattunk meg. Annak érdekében, hogy a betegek tényleges szükségletei a jelenlegi nehéz helyzetben is elsődleges szempontként kerüljenek figyelembevételre, rendszeresen egyeztettünk a betegszervezetekkel. Emellett kikértük az érintett szakmai kollégiumok véleményét és észrevételeit is. Az egyeztetések, így a záró közigazgatási egyeztetés során az érdekképviseletektől beérkezett javaslatokat az egészségbiztosító és a szaktárca munkatársai tételesen megvizsgálták. A lehetőségekhez képest mindazon módosítási javaslatok beépítésre kerültek, amelyekkel az új támogatási rendszer a betegek valódi érdekeit tudja szolgálni.
Példaértékű konszenzusra jutottunk a hallásjavító eszközök terén működő érdekképviseleti szervezetekkel, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével és a fül-orr-gégészeti szakmai kollégiummal.
Korrekt partneri együttműködést sikerült kialakítani a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségével, aminek eredményeként ésszerűbbé válik a nagy értékű protézisek, mopedek és kerekessszékek felírhatósága. A sztómaterápiás eszközöket használó betegek érdekvédelmi szervezetével, a Magyar ILCO Szövetséggel is sikerült közös, mindkét fél által elfogadható megállapodásra jutni. Javaslataik alapján módosításra került a szakmai koncepció, így a sztómaterápiás eszközök 98%-os támogatási kategóriába kerültek. Az ún. alaplapok, valamint a rehabilitációban a szakmailag legfejlettebb terápiát biztosító irrigáló készletek, sztómadugók és sztómasapkák változatlan mennyiségben írhatók fel a továbbiakban is, itt tehát mennyiségi csökkenés nem történik. A betegszervezettől, illetve a sztómaterápiás nővérek egyesületétől beérkező, szakmailag korrekt és konstruktív javaslatokat, illetve az együttműködési készségét mind az Egészségügyi Minisztérium, mind az OEP nagyra értékeli.
A kialakult kompromisszum is mutatja, hogy a döntéshozók és a betegek közvetlen együttműködése a döntés-előkészítés legcélszerűbb útja.

Néhány beteg-, illetve eszközcsoport ellátásának változása

Kötszerek
Néhány elavult, elsősorban nem-steril kötszercsalád (pl. nem-steril kötszerek, szigetkötszer-tekercsek, papírvatták) támogatása megszűnik. A kötszerekre augusztus 16-tól egységesen 80%-os támogatási kulcs vonatkozik, ami több korszerű kötszer (filmkötszerek, polimer kötszerek, hydrogélek) esetében jelentős támogatásnövekedést jelent. A felírható mennyiségek ésszerűsödnek:
·   több olyan esetben, ahol eddig havonta 30 darabot lehetett felírni, a sebellátás szempontjainak megfelelő 20 darab lesz rendelhető, és
·   az így felszabadított források révén több kötszerfajtából havi 10 darab helyett 20 darabot lehet felírni.
Az egyes kötszerfajták indikációját pontosítjuk, a felírás pedig szakorvosi kompetencia marad, ám mozgásukban korlátozott, nem szállítható betegek esetében lehetővé válik a háziorvosi kötszerfelírás.

Végtagprotézisek
A végtagprotézisek 98%-os támogatási kategóriába kerülnek azzal, hogy a beteg által fizetendő térítési díj nem haladhatja meg az 5000 forintot.

Műfogsorok és fogszabályozó eszközök
Műfogsorok egyfelől fejlődési rendellenességek, daganatos megbetegedések és traumás sérülések esetén lesznek rendelhetők (életkori korlátozás nélkül) 80%-os támogatással, másfelől kizárólag közgyógyellátás jogcímen megmarad a foghiány pótlásának lehetősége 50%-os támogatással. A fogszabályozás segédeszközei szintén fejlődési rendellenesség, tumor és traumás sérülés esetén, valamint 18 éven aluliak számára a fogazat súlyos alaki rendellenessége esetén rendelhető, egységesen 80%-os támogatással.

Ortopéd cipők
Az enyhén deformált lábra írható ortopéd cipők támogatása felnőttek esetében 50%, gyermekek esetében 70% lesz. A nagyfokú deformitás kezelésére szolgáló ortopéd cipők zöme 90%-os támogatással lesz rendelhető.
Hosszú idő után egységesedik az ortopéd cipők, valamint tartozékaik támogatása: ez azt jelenti, hogy a tartozékok támogatását az alapcipő támogatási kulcsa szerint állapítjuk meg. Az ortopéd cipők kihordási ideje 12 hónapban egységesedik, kivéve a súlyos paresis esetét, ahol a kihordási idő 6 hónap.

Sztómaterápiás segédeszközök
A sztómaterápiás segédeszközök támogatási kulcsa 98% lesz. A sztómazsákokból három hónapra felírható mennyiség – a gyermekek számára rendelhető zsákokat kivéve – egyrészes zsákok esetében 180, illetve a maxi zsákok esetében 150 darab, kétrészes zsákok esetében 140 darab lesz. Az alaplapok, sztómasapkák és sztómadugók felírható mennyisége nem változik. A felírási jogosultságok szintén változatlanok maradnak. A pasztákat 50%-os kulccsal támogatjuk, a bőrvédő és bőrtisztító termékek támogatása megszűnik.

Hallásjavító eszközök
A hallásjavító eszközök kihordási ideje
·   a 9 év feletti betegek esetében 72 hónapban (azaz 6 évben) egységesedik, ami a digitális készülékek esetében jelentős minőségi előrelépést és ellátásfejlesztést jelent,
·   a 9 év alatti betegek esetében megmarad a szakmailag indokolt 48 hónapos kihordási idő.
A támogatási kulcs
·    a 18 év felettiek esetében egységesen 70%,
·   a 18 év alattiak esetében egységesen 98% lesz. A legfeljebb 5000 forintos térítési díjra vonatkozó kiegészítő szabály természetesen itt is érvényes.
Kötelezővé válik emellett a 15 napos kipróbálási idő. A tartozékok és kiegészítők támogatása megszűnik, kivételt képeznek ez alól a 18 év alattiak hallókészülékeihez rendelt elemek és akkumulátorok, amelyek a jövőben magasabb, 98%-os támogatással lesznek elérhetők. Az V. kategóriájú hallókészülékek közgyógyellátás jogcímen nem rendelhetők.

Tájékozódási segédeszközök (tapogatóbotok és pálcák)
A vakok számára írható tapogatóbotok és pálcák támogatása 85%-ról 98%-ra nő.

Járóbotok és járókeretek
Az eszközök ismételt felírására a beteg háziorvosa is jogosult lesz, ami a betegek hozzáférését javítja.

Higiénés segédeszközök, mosási és zuhanyzási segédeszközök
Az eszközök felírására nemcsak a szakorvos, hanem szakorvosi javaslatra a beteg háziorvosa is jogosult lesz, ami a betegek utazási terheit csökkenti.

Mopedek és kerekesszékek
A kerekesszékek támogatási rendszere ésszerűsödik:
·   a legtöbb eszköz támogatási kulcsa 80% lesz,
·   a joystick-irányítású elektromos kerekesszékek támogatása viszont 90%-ra nő.
A kihordási idő a valós technológiai élettartamnak megfelelően
·   a mechanikus kerekesszékek – és tartozékaik – esetében főszabályként 5 évről 6 évre nő,
·   a mopedek és elektromos kerekesszékek esetében 10 évről 8 évre csökken, ami azt jelenti, hogy a betegek ezeket az eszközeiket az eddiginél gyakrabban cserélhetik.
A mopedek indikációja egyértelművé válik oly módon, hogy ezen nagy értékű eszközök ártámogatással történő igénybe vételére azok lesznek jogosultak, akik oktatásban való részvételük, munkahelyre való eljutásuk, aktív életvitelük érdekében, illetve kiskorú gyermek nevelésével összefüggésben rendszeresen kültéren közlekednek, valamint fizikai és mentális állapotuk alapján képesek az eszköz kormányzására.
A nagy értékű eszközök (súlyosan mozgásfogyatékosok kerekesszékei, aktív kerekesszékek, elektromos kerekesszékek) rendelését a Regionális Egészségbiztosítási Pénztárak szakértő főorvosai ellenjegyzik.

Inzulinterápia segédeszközei
Ezeket az eszközöket a jövőben a beteg háziorvosa rendelheti, a gyógyszeres inzulinterápiára vonatkozó szakorvosi javaslat alapján, amelynek érvényességi időtartama 1 év.
A különböző tűk és fecskendők felírhatóságára vonatkozó szabályok egységesednek annak érdekében, hogy a különböző típusú eszközökből a betegek – igényeik szerint – ugyanolyan terápiás értékű „csomagokat” állíthassanak össze.

Optikai segédeszközök
A 6.00 dioptria alatti szemüveglencsék ártámogatása megszűnik, aminek oka, hogy az eddigi támogatási összeg a betegek terheit érdemben nem csökkentette, miközben az egészségbiztosítási alapra összességében jelentős terhet rótt. Szemüvegkeretek továbbra is a támogatott szemüveglencsékhez rendelhetők.
A kontaktlencsék (korrekciós lencsék) támogatása 70%-ra, a távcsőszemüvegek és tartozékaik támogatása 80%-ra módosul.

Kompressziós terápia eszközei
A kompressziós pólyák és harisnyák indikációja, valamint a felírási jogosultságok pontosításra kerülnek. A támogatási mértékek és a rendelhető darabszámok nem változnak.

Inkontinenciaeszközök
A vizelettartási és/vagy széklettartási problémában szenvedők számára rendelhető eszközök támogatása 80%-ban egységesedik, ami számos eszköz (inkontinenciabetét, illetve nadrágpelenka) esetében jelentős támogatásnövekedést jelent. Ezt az enyhe inkontinencia kezelésére szolgáló kis űrtartalmú inkontinenciabetétek támogatásának szűkítése, valamint az indikációk kismértékű pontosítása teszi lehetővé. Mindezekkel az intézkedésekkel a magyarországi inkontinenciaellátás az európai standardokhoz közeledik.

 

Forrás: Egészségügyi Minisztérium