.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

onkologiai_intezetFélmilliárd forinttal tartozik az Egészségbiztosító az Országos Onkológiai Intézetnek még tavalyról. És idén is kevés a keret, sok a területen kívüli beteg. Vannak, akiket más kórházba küldenek közülük, és egyre hosszabbak a várólisták is.

Hónapról-hónapra nő a betegek száma
Hetente 10-15 beteg jelentkezik rákbetegséggel a Magyar Rákellenes Ligánál – mondja Vasvári Artúrné, a szervezet vezetője. A szóban forgó betegeket mind az Országos Onkológiai Intézetben kezelik. „Volt olyan beteg, akit egész egyszerűen azzal bocsátottak el egy kezelés közben, hogy a további kezelését az Országos Onkológiai Intézet nem tudja vállalni, tehát keressen fel egy másik kórházat. Volt, akit nem kezdtek el kezelni, volt, aki műszeres vizsgálatot olyan időpontra kapott, ami egy beteg részére már felfoghatatlan - 2-3 hónap.” – sorolja a rémisztőbbnél rémisztőbb eseteket Vasvári Artúrné.

Van aki már most bajba került
Sikerült beszélnünk egy érintettel. Ő a nevét és hangját nem vállalta, fél, ha panaszkodik, még rosszabb helyzetbe kerül, ugyanakkor azt állította, a kezelőorvosa finanszírozási gondokra hivatkozva ritkította a kezeléseit. Emellett aláírattak vele egy nyilatkozatot, amely szerint annak ellenére, hogy területen kívüli beteg, ragaszkodik ahhoz, hogy az Onkológiai Intézetben kezeljék. Az asszony megjegyezte: nem is tudja, hová tartozna, de fél éve a Ráth György utcában látják el és nem akar máshová menni.

A többletfeladathoz nem társul többletfinanszírozás
Elkezdett kezelés nem szakadt félbe az intézetben - ezt hangsúlyozta Kásler Miklós, az Onkológiai Intézet igazgatója, és azt is hozzáteszi: a sürgős eseteket lakóhelytől függetlenül ellátják. Azt ugyanakkor megerősítette, hogy az intézet illetékességi területén kívülről érkező betegek egy részét kénytelenek várólistára tenni. A várakozási idő viszont megnyúlt az utóbbi időben. Mindennek hátterében a pénz áll. Több beteg érkezik ugyanis a fővárosi centrumba, mint ahányat az intézet fogadhatna, pontosabban, mint ahány után finanszírozást kap az egészségbiztosítótól. A múlt évben félmilliárd forint értékű kezelést nem fizetett ki az OEP, ennek ellenére a keretet az idei évben sem emelték fel - magyarázza a professzor.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!

Forrás: MR1 - Kossuth Rádió