2024
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause
palatinus_pecsA Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Kórházi Gyógyszerészeti Szervezete 2008. április 17-19-én Pécsett tartotta a hagyományosan kétévente megrendezésre kerülő kongresszusát. Az alábbiakban tesszük közzé a rendezvény összefoglaló értékelését. Az összefoglalót az Aktuálisban 2008.05.03-án tettük közzé.

A három napos rendezvényen a hagyományos verbális előadások, és a már szintén szokványos poszter prezentációk mellett Fórumot szerveztünk a Finanszírozás, gyógyszergazdálkodás, közbeszerzés tapasztalatainak a megvitatására.

A tudományos programot szakmailag jól kiegészítette a kiállító cég szakkiállítása.

A rendezvény szervezésével megbízott ClubService Kft. biztosította a szakmai programok technikai hátterét, valamint a kongresszus gördülékeny lebonyolítását.

Néhány jellemző adat a pécsi kongresszusról: a kongresszus résztvevőinek száma meghaladta a 260-at, a verbális előadások száma a pre-és post-kongresszusi szimpóziumok 8, valamint a szakmai tréning 2 előadását is hozzászámolva 41 volt, amelyek kiegészítéseként még 14 poszter előadás is bemutatásra került.

A kongresszuson megjelent kiállító és támogató cégek száma 28 volt.

 

Pre-kongresszusi Szimpózium

 

A kongresszust hivatalos megnyitóját megelőző délelőtt Szimpóziumot tartottunk a „Metabolikus szindróma kórházi vonatkozásai” témakörben, melynek keretén belül 5 előadás hangzott el - a szakterületen nagy szakmai múlttal rendelkező – felkért előadók részéről.

 

Megnyitó ünnepség

 

A kongresszus ünnepélyes megnyitójára április 17-én 14-kor a Hotel Palatinus Bartók Termében került sor. Dr. Higyisán Ilona a Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet elnöke üdvözölte a kongresszus résztvevőit és külön köszöntötte a rendezvény megjelent díszvendégeit: Prof. Dr. Erős Istvánt az MGYT elnökét, Prof. Dr. Botz Lajost az MGYT főtitkárát, Prof. Dr. Szolcsányi János akadémikust az MTA Pécsi Területi Bizottság elnökét, a PTE ÁOK Gyógyszerész Szak vezetőjét és Dr. Trestyánszky Zoltánt a Kórházi-Klinikai Gyógyszerészeti Szakmai Kollégium elnökét.

Elnök asszony megnyitó beszédében utalt rá, hogy Pécs korábban már több alkalommal is helyt adott a gyógyszerészek tudományos és szakmapolitikai rendezvényeinek, melyek rendkívül sikeresek voltak, így garantáltnak látta ezen rendezvény sikerét is, melynek mottója a –ŰŰ „Hagyományok és kihívások – Tradíciók és újdonságok”.

Dr. Higyisán Ilona felvázolta az elkövetkező napok programját, mely szerint az egyes kiemelt témákból felkért előadók plenáris előadást tartanak, majd azt követően a kórházi gyógyszerész kollégák, illetve a meghívott vendégelőadók előadásait hallgathatják az érdeklődők

A tudományos rendezvényeinknek mindig fontos részét képezi a Poszter Szekció, ahol jó lehetőség kínálkozik a kórházi gyógyszerészet gyakorlati és tudományos eredményeinek bemutatására.

Végezetül elnök asszony megköszönte a kiállítók részvételét, mely megítélése szerint értékes kiegészítője a szakmai programnak, illetve külön köszönetet mondott a kongresszust szponzoráló cégeknek, akik jelentősen segítették a rendezvény színvonalas lebonyolítását.

Az elnöki bevezető után Prof. Dr. Erős István, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság elnöke, majd Prof. Dr. Botz Lajos a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság főtitkára úgy is mint a rendezvény házigazdája köszöntötte a kongresszus résztvevőit. Botz professzor Úr kiemelte annak jelentőségét, hogy Pécs városa ismételten helyszíne lehet egy rangos gyógyszerészi rendezvénynek, majd üdvözlő szavai végén reményét fejezte ki, hogy a program minden szakmai igényt kielégít.

 

A kongresszus tudományos programjának rövid értékelése

A kongresszus tudományos programja az ünnepélyes megnyitó ünnepséget követően Prof. Dr. Szolcsányi János akadémikus „A gyógyszerkutatás szemléletváltozása az utóbbi években, a fájdalocsillapítás új lehetőségei” című nyitó plenáris előadásával vette kezdetét.

Az első szekció a „Képzés 2008” címet viselte; ennek keretében négy előadás adott áttekintést a postgraduális képzési formákról, illetve a szakgyógyszerész és PhD képzés hazai lehetőségeiről. Előadás hangzott el a kórházi, klinikai gyógyszerészet megváltozott szerepéről kórházainkban, mely érdekes összehasonlításra adott alkalmat az Európai Uniós gyakorlattal.

A második szekcióban a „Klinikai gyógyszervizsgálatok gyógyszerészi vonatkozásai” témakörban 4 előadás hangzott el.

A következő nap két szakmai tréninggel indult, melyben alapvető ismeretek hangzottak el a biológiai gyógyszerekről, majd ezt követően a „Terápiás problémák, megoldási kísérletek” című blokkban 5 további előadást hallhattak a résztvevők.

Délben került sor a 14 rendkívül igényes kivitelű poszter megbeszélésére. A kórházi gyógyszerészi konferenciák hagyományának számító poszter-séta és vita alkalmat adott arra, hogy a szerzők röviden szóban prezentálták eredményeiket, majd válaszoljanak a feltett kérdésekre.

Ebéd után a Cato szimpózium keretében a biztonságos citosztatikus gyüógyszerkészítés vitattuk meg, majd a Sanofi szimpózium keretében az emlőrák kemoterápiájától, az onkológiai készítmények költséghatékonysáhán át, a trombózis profilaxis jelentőségéig hangzottak el értékes előadások.

A késő délutáni szekcióban a „Kórházhigiéné és fertőtlenítés”, valamint a „Minőségbiztosítás” témakörökban hangzottak el nagy gyakorlati jelentőséggel bíró előadások

A kongresszus záró napján Fórumot rendeztünk ahol a „Finanszírozás, gyógyszergazdálkodás, közbeszerzés” témákban felkért előadók fejtették ki véleményüket, majd azt követően a kórházi gyógyszerészek mondták el gyakorlati tapasztalataikat. A Fórum alkalmat adott a hallgatóság kérdéseinek a megválaszolására is, bár a résztvevők egyöntetű véleménye szerint a téma annyira érdekes és szerteágazó, hogy annak részletes megvitatására a közeljövőben egy teljes napos Vitafórumot lesz célszerű szervezni.

A Fórumot követően került sor a kongresszus zárására, és a rendezvény szakmai gyorsértékelésére.. Zárszavában Dr. Soós Gyöngyvér - mint a Tudományos Bizottság elnöke – kiemelte, hogy a verbális és poszter előadások egyaránt igényesek voltak, azonban az előadások túlnyomó részét 3-4 intézmény produkálta, ezért a jövőre vonatkozóan nagyobb aktivitást kért a többi intézeti gyógyszerésztől is. Ennyi megjegyzéssel kiegészítve, reményét fejezte ki, hogy a szakmai program összeállításával és megvalósításával a kongresszus a vállalt célt teljesítette, és a résztvevő kollégák hasznos információkkal, számos új vagy felelevenített ismeretek birtokában, megújított gondolattal térhetnek haza.

 

Post-kongresszusi Szimpózium

 

A kongresszus záró napján a post kongresszusi szimpóziumra Villányban került sor. Ennek keretében a mintegy 80 észtvevő 3 előadást hallgathatott meg az „Onkológia - Farmakoökonomia” szakterületéről.


Kitüntetések

 

A kongresszus második estéjén a Pécsi Nemzei Színház adott méltó környezetet az „ünnepi ülés” megtartására, ahol kitüntetések átadására került sor.

Dr. Higyisán Ilona üdvözlő szavait követően a Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet előterjesztésében kitüntetéseket adtak át a kimagasló szakmai és társadalmi munkát végző kollégák részére.

Vonnákné Petrovits Éva főgyógyszerésznő a Küttel Sándor Emlékérmet kapta, amelyet a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság 2001-ben alapított, a gyógyszerészet gyakorlati területein kifejtett kiemelkedő tevékenység elismerésére.

Dr. Papp László – a Fővárosi Önkormányzat Bajcsy- Zsilinszky Kórház főigazgatója részére a Mozsonyi Sándor Emlékérmet adományozták. Az emlékérmet a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Szervezési Szakosztálya 1981-ben alapította, mint a Gyógyszerügyi Szervezési Szakosztály legmagasabb elismerését. Az emlékérmet a kórházi gyógyszerészeten belül a hatékony, gazdaságos és betegközpontú gyógyszerészeti megoldások támogatásáért nyújtottak át Papp főigazgató Úr részére.

A Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet 1981-ben alapította a Dávid Lajos Emlékérmet, mely a kórházi gyógyszerészek által talán a legtöbbre becsült szakmai elismerés. Ebben az évben - több éves társadalmi és érdekképviseleti, valamint több évtizedes kórházi gyógyszerészként végzett szakmai munkájuk elismeréseként – Dávid Lajos Emlékéremben részesült Dr. Gagyi Dénesné a Szombathelyi Markusovszky Kórház főgyógyszerésze, valamint Szabóné Dr. Schirm Szilvia a PTE KK Egyetemi Gyógyszertár szakgyógyszerésze.

A Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet 2001-ben alapította a Kórházi Gyógyszerészetért Emlékérmet, mely a kórházi gyógyszerészek szakmapolitikai munkáját jelentősen elősegítő személyek tevékenységének az elismerésére adományozható. Az emlékérmet 2008-ban az intézeti gyógyszerészetet és az intézeti gyógyszerellátást támogató kimagasló szakmai munkája elismeréséül Rózsa András vezérigazgató Úrnak (TEVA Magyarország Zrt.), valamint több évtizedes kutató, oktató és a gyógyszerészek képzését, szakképzését támogató tevékenysége elismeréséül Dr. Szolcsányi János professzor Úrnak az MTA Pécsi Területi Bizottság elnökének, a PTE ÁOK Gyógyszerész Szak vezetőjének adományozta a Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet elnöksége.

A bensőséges ünnepi ülést követően, - a kitüntetetteknek ajánlva - a Pécsi Balett bemutatta a Spartacus 2076 nagyszínpadi, formabontó koreográfiáját, amely osztatlan sikert aratott a nézőtéren.

A balett előadást követően került sor az Állófogadásra, melynek a Hotel Palatinus patinás Bartók Terme adott elegáns helyszínt.

 

A kongresszus szervezői remélik, hogy a szakmai, társasági és kulturális programokon egyaránt mindenki jól érezte magát, és a jövő évi Kórházi Gyógyszerészi Szimpóziumon még nagyobb részvétel mellett, újból találkozhatunk.

 

Dr. Szabó Csongor